Lamele ścienne – czy i gdzie warto je zamontować?

Lamele ścienne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Nie może to dziwić, ponieważ stanowić mogą doskonały element dekoracyjny w domu. Co więcej, są nie tylko estetyczne, ale także niezwykle praktyczne. To idealne rozwiązanie, jeśli chce się stworzyć stylowe i eleganckie wykończenie niemal każdej powierzchni. Warto zatem nieco dokładniej dowiedzieć się, czym są lamele ścienne, gdzie znajdują swoje zastosowanie i dlaczego stanowią dobry wybór?

Czym są lamele ścienne?

Lamele ścienne to dziś jeden z popularniejszych elementów dekoracyjnych w domach i mieszkaniach zaaranżowanych w stylu nowoczesnym. Wyróżniają się eleganckim designem i łatwym montażem. Sama lamela składa się z dwóch elementów. Mowa tu o listwie montażowej mocowanej bezpośrednio na ścianie lub suficie za pomocą kleju lub wkrętów, a także o profilu pokrytym folią ozdobną, który mocowany jest na listwie montażowej. Lamele ścienne znakomicie nadają pomieszczeniu głębi i przestronności. Tworzą estetyczną przestrzeń i przytulną atmosferę. Co ważne, jest to element dekoracyjny wyróżniający się dużą wytrzymałością. Innymi słowy, lamelami ściennymi cieszyć można się przez wiele lat. Dodać trzeba, że lamele malowane mogą być na dowolny kolor. Dzięki temu mogą być zastosowane w niemal każdym wnętrzu.

Gdzie zastosować lamele ścienne?

Jak wspomniano, lamele ścienne zastosowane mogą być w niemal każdym pomieszczeniu. Idealnie komponują się z betonem architektonicznym, kamieniem naturalnym, a także drewnem. To doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które szczególnie ważne jest łączenie walorów estetycznych i praktycznych. Jeśli chodzi o ich zalety funkcjonalne, to wspomnieć trzeba o ich właściwościach akustycznych, dzięki którym skutecznie wyciszają pomieszczenie. Poza tym lamele ścienne wyróżniają się wytrzymałością i łatwością w utrzymaniu w czystości. Ich pielęgnacja polega jedynie na przetarciu wilgotną szmatką. W jakich pomieszczeniach lamele ścienne sprawdzają się najlepiej i w jaki sposób je wkomponować? Bez wątpienia lamele ścienne zastosować można w sypialni. Można nimi pokryć całą ścianę za łóżkiem. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie lameli o tej samej szerokości jak łóżko i przeciągnięcie ich na kawałek sufitu. Taka dekoracja z pewnością prezentować będzie się oryginalnie. Także salon to świetne miejsce na zastosowanie lameli ściennych. Doskonale sprawdzą się jako dekoracja ściany za telewizorem. Dziś to bardzo popularne rozwiązanie. Wynika to z tego, że telewizor najczęściej umieszcza się w salonie na głównej ścianie. Zastosowanie lameli sprawi, że telewizor będzie bardziej wyeksponowany, a całe pomieszczenie nabierze ciekawego charakteru.

Jakie lamele ścienne wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje lameli ściennych. Dużą popularnością cieszą się szczególnie lamele drewniane. To najbardziej klasyczne rozwiązanie. Oferowane są w różnych kolorach i wzorach. Dzięki temu można je dopasować do niemal każdej aranżacji. Ogromną zaletą drewnianych lameli ściennych jest ich trwałość i odporność na uszkodzenia. Poza lamelami drewnianymi często wybierane są także lamele metalowe i polimerowe. Te pierwsze są bardzo trwałe i solidne. Dzięki temu, że odporne są na wodę i inne czynniki zewnętrzne, doskonale sprawdzają się w łazience i kuchni. Także lamele polimerowe odporne są na wodę. Dlatego często montowane są w tych pomieszczeniach, w których mogą być narażone na kontakt z wilgocią. Są lekkie i łatwe w utrzymaniu w czystości.

Dlaczego warto zdecydować się na lamele ścienne?

Lamele ścienne to idealny sposób na to, aby podkreślić charakter każdego pomieszczenia, zwłaszcza jeśli postawi się na lamele premium. Ich pionowa forma sprawia, że optycznie powiększają przestrzeń, a przy tym nadają jej niepowtarzalnego charakteru. Poza tym, jak już wspomniano, dzięki swoim właściwościom akustycznym chronią pomieszczenie przed hałasem z zewnątrz. Dodać trzeba, że ściany udekorowane lamelami dodatkowo ocieplają wnętrze. Nie bez znaczenia jest również ich prosty montaż. Nie wymaga on duże wysiłku i każdy powinien z nim sobie poradzić samodzielnie.

Lamele ścienne stały się dziś wręcz nieodłącznym elementem współczesnych aranżacji wnętrz. Ich szerokie zastosowanie sprawia, że mogą stanowić znakomity element dekoracyjny w niemal każdym pomieszczeniu. Dzięki nim wnętrze nabiera dodatkowego charakteru i staje się o wiele przytulniejsze. Warto zatem zapoznać się z aktualną ofertą lameli ściennych na rynku i wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie. Możliwości jest naprawdę wiele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *